Kepenk Yapımında Alüminyum Tercih Edilmesinin Sebepleri

İşletme sahipleri için kepenk olmazsa olmazlar arasında yer alıyor. Mağaza ya da işletmenizi kapatmak istediğinizde ürünlerin güvenliğini sağlamak, kötü niyetli kişilere karşı vitrin camlarını koruma altına almak ve dolayısıyla ürünleri de güvende tutmak için kepenk önemli bir önlem olarak karşımıza çıkmaktadır. Gerek güvenlik gerekçesi ile gerekse iklim koşullarına karşı işletmenin vitrin ve camlarını kar, yağmur ya da güneş ışınlarının olumsuz etkilerine karşı kepenk ile korumak mümkün olmaktadır. Kepenk ile mağaza ya da deponun koruma altına alınması görsel olarak son derece estetik bir izlenim yaratmaktadır. Kepenk dışındaki yöntemlerin geçmişte kaldığı ve görsel olarak da amatör bir imaj bıraktığı bilinen bir gerçek.

 

Kepenk, işletmeler için bu kadar önemli ve değerli iken doğru kepenk sistemini seçmek de bir o kadar önem kazanıyor. İşletmeniz için doğru kepenk sistemini seçmek için beklentilerinizi belirleyerek yola çıkmanız da son derece değerli. Kepenk yapımında farklı ham maddeler tercih edilebilmekte ancak sıklıkla alüminyumdan kepenk üretimi yapılmaktadır. Kepenk yapımında alüminyumun tercih edilmesinin en önemli sebebi dayanıklılığı artırmaktır. Alüminyum ile yapılan kepenkler, alüminyum saca bükme yöntemi ile şekil verilmesi sonuncunda oluşmaktadır. Şekil kazanan lamellar ihtiyaç duyulması halinde poliüretan köpük ile desteklenmektedir. Alüminyum sac ve poliüretan köpük ile üretilen kepenkler ısı ve ses yalıtımı konusunda öncüdür. Özellikle ısı ve ses yalıtımının önemli olduğu alanlarda sıklıkla bu ürün tercih edilmektedir.

 

Yüksek güvenlik önlemleri için alüminyum ham maddeli kepenkler tercih edilmektedir. Ekstrüzyon alüminyum lamellar ile montajlanan kepenkler daha kalın ve darbelere karşı daha dayanıklı yapıya sahiptir. Talep edilmesi halinde tül niteliğinde kullanılabilmekte, işletmenin ya da deponun kapalı olduğu saatlerde kısmi vitrin sergilemesi yapılabilmektedir.

 

Kepenk yapımında alüminyum tercih edilmesi hem güvenlik, hem de estetik unsurlar açısından beklentileri karşılamaktadır. Alüminyum kepenkler ısı, ses yalıtımına uygun olduğu gibi yağmur, kar, dolu gibi olumsuz iklim koşullarına da dayanıklıdır. Alüminyum kepenk kullanılması halinde talep edilen renkte kepenk sahibi olunabileceği gibi vitrin de koruma altında tutulacaktır.